ماده 69

ماده 69 (قانون مصوب 1354/4/25 ) :

سردفتر شاغل که بازنشسته می شود می تواند شخص واجد صلاحیت طبق مقررات این قانون را برای تصدی دفترخانه خواه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی کند. قدرت لازم برای معرفی در مورد بازنشستگی الزامی دو ماه قبل از تاریخ بازشستگی است.و در غیراین مورد باید معرفی مذکور ضمن تقاضانامه بازنشستگی به عمل آید ورثه سردفتر متوفی که حین الفوت شاغل بود ه است تا شش ماه از تاریخ فوت سردفتر میتواند مجتمعاًَ به ترتیب شخص واجد صلاحیت را معرفی کنند در صورتیکه سردفتر یا وراث او در مهلت های مذکور شخص واجد صلاحیت معرفی نکنند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توانند تصدی دفترخانه را با رعایت مقررات این قانون بشخص واجد شرایط دیگری واگذار نماید. 

 

ماده 69 ( طرح نمایندگان دوره نهم مجلس شورای اسلامی 1391/9/1 ) :

حذف

/ 11 نظر / 417 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هدایت سوری دفتریار از اهواز

چرا قانون فصل الخطاب است؟چون قانون گذاران عاقل کارشناس همه جوانب بین اسوه و نماینده ملت هستند-چون قانون فراگیر است چون مبنای قانون کارشناسی است.چون نیازی به پیدایش آن بوده-چون احقاق حق است و چون...آیا حذف قانون بعد از چهل سال بدون جایگزین حاکی از اعمال قدرت نیست؟اگر چنین نیست چرا این همه مسئولیت دئر قانون برای سردفتر وضع میگردد اما در پایان بعد از سی سال خدمت مخلصانه اگر به سلامت به پایان برسد چرا باید پاداش حذف گردد یعنی؟کیفر آری پاداش خیر تنبی آری تشویق خیر و....به نظر بنده حذف ماده 69 خلاف شرح قانون عقل و حقوق خصوصی است.

غدیرعلی تاج سردفتر 341 اهواز

همانگونه که مستحضرید یک نیروی جز در پیکره دولت یا در موسسه عمومی یا خصوصی طبق قانون بعد از بازنشستگی سالی یک تا دو ماه پاداش دارد ولی سردفتری که بعضا دکتری حقوق است و در طول سی سال جهت تنظیم هر سند چندین مسئولیت برای خود ایجاد نموده است و قریب دوازده هزار روز با استرس-دلهره پاسخگوی ارباب رجوع-بازرسین سازمان-اداره مالیاتی-تامین اجتماعی-شهرداری ها-اداره کار-رفع نیاز مندی کارمندان خود بوده باید ناامیدانه با حذف ماده 69 آن هم بدون جایگزینی روبرو شود؟؟؟

با سلام -با حذف این ماده تکلیف دفتر خانه مشخص نشده همچنین وقتی کارمندی بازنشسه میشود مبلغی تحت عنوان پاداش دریافت میکنه یا شخصی در مغازه ای بمدت سی سال کار کرده باشد حق سرقفلی دریافت میکند و وقتی قانون موجر و مستاجر اصلاح شد قانون در این مورد عطف بماسنق نشد در حالی که نسبت به سردفترانی که در استانه بازنشستگی هستند هیچ اظهار نظر نشده

جواد طاهری

با سلام آیا سردفتر بعد از سی سال کار باید بدون پاداش کار خود را رها کند. روز اولی که مجوز تاسیس را اداره ثبت میدهد آیا دفتر تازه کار درآمد زابوده است یا با تلاش سردفتر درآمد زا میشود که سردفتر بعدی سودش راببرد. شخصی که میخواهد اسب زین کرده سوار شود باید هزینه اش را بپردازد.

سردفتر

دلیل منطقی حذف این ماده چی میتونه باشه؟؟

محمد عزیزی

حذف این ماده نهایت بی تدبیری و حسادت بی تعقلی و غیر اشنایی با مبانی آقایان قانونگذار و نمایندگان است . اقایی که این طرح رو دادی حداقل 3000 دفتر خانه تو ایران هست که از طریق همین ماده به سردفتری رسیده اند و در هنگام خرید با انگیزه انتقال امتیاز در هنگام بازنشستگی مبادرت به این کار کرده اند . دوستان علما این حق مکتسب جی میشه از طرفی دیگر عادلانه است که سر دفتر بعد از یک عمر خدمت صادقانه دست خالی از سازمان خداحافظی کند . ؟؟

میثم

با سلام باتشکرازهمه کسانی که درحذف این ماده تلاش کردند.درزحمت بی شایبه ومجدانه این قشرزحمتکش وتحصیلکرده تردیدی نیست.به طورحتم بایدبعداز30سال خدمت خالصانه پاداشی در نظر گرفته شودولی چرا از راه نادرست.کسی که صلاحیت شایستگی تصدی امور دفتراسناد رسمی راداردباید از طریق آزمون در شرایط برابر با افراد دیگر ثابت کند نه از راه خرید با قیمت های نجومی .چه اینکه بعضی از افراد معرفی شذه از دوستان و آشنایان شخص سردفتر میباشد که این خودش موروثی شدن را در پی دارد.کسی خود را واجد صلاحیت میداند باید با دیگران در شرایط مساوی نشان دهد.

امراله جلالی دیل

ماده 69 چراباید حذف شود درتمام ادارات دولتی وغیر دولتی سوابق بعنوان یک امتیاز مثبت مد نظر قرار می گیرد.در به سمت عقب.ر همه جا حرکت به سمت جلوست برای سردفت

مصطفی

سلام .عزیزان دقت داشته باشید دراینکه سردفتر اسناد رسمی انسان متشخص تحصیلکرده مدبر مدیر زحمتکش هست شکی نیست . سردفتری که 30 سال زحمت کشیده باید پاداشی براش در نظر گرفته بشه اما نه با معرفی شخصی که باپول معاوضه میشه باید به طور مثال مثل بقیه مشاغل که زحمت میکشن مبلغی برای بازنشتگی در نظر گرفته بشه. این کارنباید1-باعث بشه کسانی که می خوان وارد این حرفه بشن سالهای متمادی منتظر بمونن 2-افرادی بعضا در شرایط مساوی باافراد دیگر فقط با خرید بتونن سردفتر بشن.ازهمه شما سردفتران ودفتریاران زحمتکش می پرسم ما همه تحصیلکرده حقوق آدمهای منطقی هستیم شما جای ما, سن بالا ,وضع اقتصادی جامعه هم که معلوم, اگه شما بودین ,نه اصلا شما نه ,بچه تون, که میدونم از جونتونم عزیزتره بازم همین حرفو میزدین .نه ,منطقی گفتم اساتید محترم منو توجیه علمی, منطقی کنین.

محمدی

با سلام.حذف این ماده اصلا درست نمیباشد.سردفتری که سی سال دفترش رو هدایت کرده باید حق انتخاب جهت تعیین شخص صلاحیتدار برای خود را داشته باشد برای مثال اولویت دادن به دفتریار اول دفتر که بعد از بازنشتگی حق سر دفتر شدن آن دفتر را داشته باشد